Pieniny

Niezwykła atrakcyjność Pienin wynika z różnorodności form natury:skalne iglice, pionowe ściany, przepaście i głębokie wąwozy a także rozległe hale , na których pasą się owce.Są tu wspaniałe widoki na Dunajec, zalew w Nidzicy oraz panoramę Tatr w oddali. Tereny obejmujące Pieniny prawie w całości objęte są ochroną – Stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy.

czorsztyn

Zamek, a w zasadzie jego pozostałości, wznoszą się na skalnym wzgórzu, nad zalewem. Ruiny udostępniono zwiedzającym można, więc z jego wnętrza podziwiać cały zalew.

Niewątpliwą atrakcją turystyczna są ruiny zamku w Czorsztynie. Początkowo był to tylko gród obronny o nazwie Woronin. Mieszkała tu księżniczka Kinga, córka Bolesława Wstydliwego.

Dolina roztoki
zamek w nidzicy

Największą atrakcją Pienin jest bez wątpienia spływ Dunajcem. Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnich Kątach, mija Sromowce Niżnie z widokiem na Trzy Korony, a kończy się w Szczawnicy.

Jadąc w kierunku Sromowiec, mijamy drugi malowniczo położony Zamek w Nidzicy. Posiada on również tarasy z pięknymi widokami, dziedziniec ze studnią zamkową o głębokości 60 m, izby z ciekawymi ekspozycjami, lochy.

splyw dunajca
trzy korony

Z uwagi na to ,że sam szczyt Okraglicy zajmuje małą przestrzeń ok 4 metry kwadratowe turyści wpuszczani są małymi grupkami. Widoki są przepiękne, dlatego gorąco polecam wejście na Trzy Korony zwane dawniej Koroną.

Będąc w Sromowcach Niżnych można obserwować poranne mgły otaczające Trzy Korony. Samo wejście na Okrąglicę najwyższy punkt Trzech Koron jest stosunkowo łatwe.

splyw dunajca
dolina pieciu stawow

Wąwóz Homole to wyjątkowe i niezwykle urokliwe miejsce położone w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki nieopodal Szczawnicy. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne..

Choć liczy sobie tylko ok. 800 m długości, to jest jednym z najpiękniejszych wąwozów w Europie. Skalistym dnem płynie potok Kamionka, na którym dla wygody turystów zbudowano drewniane i metalowe mostki, aby łatwiej móc pokonać liczne wodne kaskady.

 

 

Co warto wiedziec?

Pieniny dzielą się na trzy grupy: Pieniny Spiskie rozciągające się miedzy Czorsztynem a Białką. Pieniny właściwe wznoszące się między Szczawnicą a Czorsztynem. Małe Pieniny położone na wschód od wylotu przełomu pienińskiego. Najpopularniejsze z racji swojego piękna są Pieniny właściwe. Te można jeszcze podzielić na partie: Masywu Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie i Pieninki. .

 

Co warto zobaczyć?

Zwiedzając ruiny zamku warto podziwiać widoki. Z murów zamkowych widać wijący się Dunajec, zamek w Niedzicy, ogromną Zaporę i rozległą panoramę na Pieniny Spiskie i Tatry.

Ze Sromowiec Niżnych można dojść przez nowo wybudowana kładkę na Dunajcu do Czerwonego Klasztoru. Fundowany w 1330 roku przez Kokosza Berzeviczy’ego. Dawna siedziba kartuzów, następnie kamedułów. Po kasacie józefińskiej w 1782 roku przeznaczony na cele świeckie. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Część udostępniona jest do zwiedzania.

czrwony klasztor

Sokolica jest zwykle tylko przejściowym punktem dla turystów idących ze Szczawnicy na Trzy Korony - ale nawet dla samego widoku warto tu przyjść.

sokolica

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną w Pieninach jest 18 kilometrowy spływ tratwami Przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie przez najbardziej malownicze tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Tratwą ze Sromowiec przepłyniemy przez całe Pieniny własciwe, tuż pod Trzema Koronami do Szczawnicy lub Krościenka. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking,