Rusinowa Polana

Rusinowa Polana należy do najładniejszych w Tatrach, niezwykle malownicza - wiosną jest tu prześlicznie. Przyroda budzi się do życia, pojawiają się pierwsze krokusy, liście, słońce przygrzewa coraz mocniej, a w oddali widać jeszcze ośnieżone zbocza gór.

polana rusinowa

Wielkie wrażenie robi panorama Tatr widziana z Rusinowej Polany. Można stąd oglądać wschodnią część Tatr i leżącą poniżej Dolinę Białej Wody. Widok ten od lat wprawia w zachwyt turystów.

Polana zlokalizowana jest pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m n.p.m.) a Gołym Wierchem (1205 m n.p.m.) . Od północnego zachodu graniczy z odnogą Doliny Filipki – Doliną Złotą, a od południa z piękną Doliną Waksmundzką.

polana rusinowa
beskidy

Jest także z jednym niewielu miejsc gdzie wypasa sie owce, dlatego od lat nie zmienia swojego wyglądu i na wiosnę pięknie się zazielenia. Rusinowa Polana jest całkiem spora. Jej całkowita powierzchnia wynosi 100 ha. 20 ha zajmują piękne łąki.

 

 

polana rusinowa

Zielony biegnie z Wierchporońca w kierunku sławnego schroniska „Murowaniec”. Z kolei czarny, odchodzący od dolnego skraju polany, prowadzi na Polanę Pod Wołoszynem..

Na Rusinowej Polanie krzyżują się trzy szlaki turystyczne. Szlak niebieski prowadzi z Zazadniej przez Rusinową Polanę do popularnej Palenicy Białczańskiej.

polana rusinowa
beskidy

Dawniej na polanie mieściła się tu osada pasterska, część szałasów pozostała do dziś. Zabudowania osady pasterskiej zostały obiektami zabytkowymi i stanowią aktualnie atrakcję turystyczną.

W jej najbliższym otoczeniu leży Gęsia Szyja - szczyt reglowy, na który wchodzi się z polany w niecałe 45 minut.

 

 

 

Co warto wiedzieć?

Wchodziła w skład Hali Jaworzyna Rusinowa, która od dawna była miejscem wypasu owiec i krów. Nazwę hali i polany wywodzi się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę w roku 1628. Na Rusinowej Polanie zlokalizowana była osada pasterska, licząca w połowie XX wieku 20 obiektów drewnianych – szałasów i szop. Wg zachowanych informacji wypasano tam nawet do 400 owiec, choć bliższa wydaje się liczba 200. Osada ta zamieszkiwana była w części przez cały rok. Po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego uznano, że wypas bydła i owiec na terenie parku stanowi zagrożenie dla roślinności i stopniowo wprowadzono zakaz wypasu (ostatnie owce wypasał Jan Murzański nielegalnie w 1973 r.). Zabudowania osady pasterskiej zostały uznane za obiekty zabytkowe, co nie uchroniło ich od zniszczenia, dewastacji lub pożaru. Obecnie zachowało się w różnym stanie około 6 obiektów. W 1981 r. przywrócono ponownie wypas owiec – do 200 sztuk.

 

Co warto zobaczyć?

W pobliżu polany znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Nazywane jest ono także Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr.Znajduje się na wysokości około 1200 m n.p.m. Na skałach zlokalizowanych dookoła drewnianej kaplicy znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone osobom, które tragicznie zginęły w górach. Nieopodal świątyni znajduje się także źródełko, ponoć posiadające cechy uzdrawiające. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce stanowiące cel pielgrzymek górali oraz licznych turystów.

Zapraszam do galerii najciekawszych zdjęć z polan tatrzańskich ...>>