Beski Żywiecki

Na piękno i niepowtarzalny charakter Beskidu Żywieckiego składają się przede wszystkim wyniosłe szczyty o znacznych jak na Beskidy wysokościach, długie grzbiety z rozległymi i malowniczymi halami oraz rezerwaty, skrywające często prastarą karpacką puszczę zachowaną w niemal nienaruszonym stanie.

beskidy

Niezaprzeczalnym atrybutem Beskidu Żywieckiego są położone wysoko pod szczytami, na przełęczach górskie hale służące wypasowi owiec. Rozciągające się z nich widoki i panoramy należą do najbardziej rozległych w Beskidach.
Z powodu ograniczenia ilości owiec większość terenów zaczyna zarastać i bezpowrotnie zmienia się beskidzki krajobrazZnikają też z beskidzkiego krajobrazu drewniane chaty, szałasy, bacówki, kiedyś służyły pasterzom za schronienia, obecnie niszczeją i już tylko w niewielu miejscach można je spotkać.

Szczególnie malowniczo prezentują się hale: Małej Raczy, Rycerzowa, Cudzichowa, Biegunska, Jodłowcowa, Łyśniowska, Pawlusia i Majcherkowa.

beskidy
beskidy

Następnym widokowym szczytem jest bez wątpienia Wielka Rycerzowa z piękną halą, na której to, co roku latem wypasa się owce. Najkorzystniej dojechać samochodem do Soblówki i stamtąd czarnym szlakiem dojść do Bacówki pod Rycerzową.

Dla turystów pieszych proponuję trasę wiodącą od Sopotni Wielkiej (żółty szlak) na Halę Miziową i dalej w kierunku Rysianki, Lipowskiej, póżniej żółtym szlakiem na Radykalny Wierch i schodzimy czarnym szlakiem przez Halę Boraczą do Żabnicy.

rycerzowa

Niewątpliwie magnesem przyciągającym turystów w Beskid Żywiecki jest Babia Góra, wyróżnia się szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Stanowi ona cel licznych wypraw i podziwiania pięknych widoków. Najlepiej na szczyt podejść od strony Przełęczy Krowiarki gdzie można zostawić samochód.

Bardzo ciekawy szlak prowadzi z Rycerki Górnej na Przegibek i dalej na Wielką Raczę. Schronisko na Przegibku należy do jednego z najpiękniej położonych schronisk PTTK w Beskidzie Żywieckim.

 

babia gora
beskidy

Eksploracji Beskidu Żywieckiego sprzyja także gęsta sieć schronisk górskich, z których wiele odznacza się niepowtarzalnym klimatem m.in. Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Rycerzowa, Markowe Szczawiny, Hala Krupowa.

Turysta szukający ciszy i spokoju tutaj z pewnością go znajdzie.Oczywiście oprócz turystyki pieszej istnieją warunki do uprawiania turystyki bardziej zaawansowanej.Szlaki narciarskie, rowerowe, konne przecinają urokliwe miejsca Beskidów

 

 

Co warto wiedzieć?

Beskid Żywiecki rozciąga się na obszarze od Przełęczy Zwardońskiej i obniżenia Czacy aż po Osielec i Przełęcz Zubrzycką. Ta część gór znajduje się na zachodniej część Karpat Wysokich i stanowi Beskid Wysoki. W skład Beskidu Wysokiego wchodzą 3 grupy górskie: Wielka Racza, Pilsko Babia Góra Różnią się one od siebie nie tylko wielkością i wysokością, ale też różnorodnością form. Wielka Racza ma zarys wideł, Pilsko kształt rozrogu, a Babia Góra i Pilsko posiadają wyraźnie kulminacje wyrastające ponad ramiona górskie. Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra (1725 n.p.m.), będącą również najwyższym wzniesieniem w Beskidach. Beskid Wysoki zbudowany jest głównie z piaskowców serii magurskiej. Wody potoków Beskidu Wysokiego po stronie polskiej zbierają głównie rzeki Soła i Skawa, stanowiące prawobrzeżne dopływy Wisły. Na potokach górskich występują w wielu miejscach liczne kaskady i wodospady (w Sopotni, w Milówce, Korbielowie). W lasach Beskidu Wysokiego dominuje świerk, zajmujący około 80% drzewostanu.

 

Co warto zobaczyć?

Zwiedzić żywiecki zamek i pospacerować po otaczającym go parku, wejść na Babią Górę i Halę Miziową pod Pilskiem, wstąpić na kwaśnicę do Starej Karczmy w Jeleśni lub na czarcią polewkę do Karczmy Rzym w Suchej Beskidzkiej oraz zwiedzić drewniany kościółek w Lachowicach.

Do głównych ośrodków turystycznych w rejonie zachodnim należą Zwardoń, Rajcza, Ujsoły, Jeleśnia, Rycerka Górna. Głównym ośrodkiem turystycznym położonym u stóp Pilska jest Korbielów, natomiast najlepszą bazą wypadową w okolice Babiej Góry, Jałowca i Policy jest Zawoja. Od 1954 roku część masywu Babiej Góry wchodzi w skład Babiogórskiego Parku Narodowego.

beskidy

Ciekawe szlaki

Przez Beskid Żywiecki przebiega Główny Szlak Beskidzki: Węgierska Górka - Żabnica - Słowianka - Schronisko na Hali Rysiance - Trzy Kopce (1216 m) - Schronisko na Hali Miziowej - Przełęcz Glinne (809 m) - Beskid Korbielowski (954 m) - Jaworzyna (1047 m) - Mędralowa (1169 m) - Przełęcz Jałowiecka (1017 m) - Hala Czarnego - Schronisko na Markowych Szczawinach - Przełęcz Brona - Babia Góra (Diablak 1725 m) - Sokolica (1367 m) - Przełęcz Krowiarki - Cyl Hali Śmietanowej (1298 m) - Polica (1396 m) - Schronisko na Hali Krupowej - Cupel - Bystra Podhalańska. Długość szlaku 72,8 km. .

Atrakcje

Leśny Gród Milówka - to magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tu posąg Świętowita, który został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnesa. Jest to 14-metrowa rzeźba wykona z topoli, której pomysłodawcą jest Grzegorz Śleziak (projektant i właściciel ogrodu) . W ogrodzie rosną liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów, ścieżki przecinają małe oczeka wodne z rybami.

Golgota Beskidów - droga krzyżowa wiodąca ze wsi Radziechowy (koło Żywca) na szczyt wzgórza Matyska (609 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim, gdzie znajduje się Krzyż Millenijny. Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego i Golgoty Beskidów był ksiądz prałat Stanisław Gawlik