Zakopane i okolice

Zakopane to miasto, w którym czeka na turystów.Atrakcje i położenie sprawia, że jest to wspaniałe miejsce wypoczynku zarówno zima jak i latem.Piekne malownicze doliny, górskie jeziora i wysokie szczyty zachęcają do pieszych wędrówek.Warto również zwiedzic pobliskie miejscowosci - Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Witów czy Chochołów.

Dojeżdżając do Zakopanego warto zatrzymać się w Chochołowie. Wieś prawie w całości zbudowana z oryginalnych chałup góralskich - drewnianych, bogato zdobionych. Przepiękny żywy skansen budownictwa regionalnego Duża część chochołowskich chałup figuruje w rejestrze zabytków. Jedyny zachowany w tak dużej skali na Podhalu, zespół historycznej zabudowy drewnianej jest także objęty patronatem UNESCO.Warto również wspomnieć o mieszczącym się tutaj muzeum.

Po drodze mijamy wieś Witów z pięknym drewnianym kościółkiem. Całość jest wkomponowana w otaczający je ogród i tworzy bajkowy świat, wymarzony dla fotografa. Budowę kościoła w Witowie rozpoczęto w 1910 r., z zezwoleniem i wsparciem pieniężnym samego cesarza Franciszka Józefa. Świątynię zaprojektował architekt Jan Tarczałowicz - wówczas nauczyciel w zakopiańskiej szkole Przemysłu Drzewnego. Pracami ciesielskimi kierował Michał Mrugała z Bystrego. Dziś zabytek przyciąga rzesze turystów, bo jest jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy.

Koniecznie powinniśmy się zatrzymać na Krzeptówkach i zwiedzić kościół zbudowany jako wotum wdzięczności górali za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku - 7.vi.1997 r. do nowej świątyni przybył Jan Paweł II, by dokonać uroczystej konsekracji kościoła i osobiście podziękować za modlitwy w jego intencji. Przygotowując się do Mszy św. przez piętnaście minut modlił się przed Panią Fatimską na Krzeptówkach…

Najczęściej odwiedzanym miejscem jest Gubałówka.Stanowi wspaniały punkt widokowy. Ze szczytu można zobaczyć przepiękną panorame. Na Gubałówkę można wyjechać w ciągu 3,5min kolejką linowo-terenową. Na szczycie znajduje się wiele atrakcji, nie tylko dla dzieci, np. zjeżdżalnia grawitacyjna, ścianka wspinaczkowa, czy park linowy.

Co warto zobaczyć?

Zwiedzając Zakopane powinniśmy także zobaczyć Stary Kościół - to jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego.

Obok kościoła znajduje się Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku, chowa się tam tylko ludzi zasłużonych.

Kaplica w Jaszczurówce to kolejny przykład stylu zakopiańskiego. Wzniesiono ją z drewna świerkowego bez użycia gwoździa. Wnętrze to prawdziwe arcydzieło sztuki stolarskiej.

W zakopiańskiej willi „Atma” mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego.Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste, zawiera także rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego.