Chorwacja - Paklenica

Chorwacja, kraj śródziemnomorski z ponad tysiącem wysp, krystalicznie czystym morzem i bogatym, ponad tysiącletnim dziedzictwem architektonicznym. Chorwacja posiada - zabytki światowej klasy, porty, ciekawe nadmorskie krajobrazy, przepiękną przyrodę, całodobowe miejsca gdzie można się bawić i skosztować śródziemnomorskich przysmaków..

chorwacja

Starigrad-Paklenica to malownicze, małe miasteczko położone między Rijeką a Zadarem, u stóp masywu górskiego Velebit, nieopodal Parku Narodowego Paklenica. Jest to miejsce gdzie morze dotyka gór, a łagodny klimat morza śródziemnego zderza się z klmatem górskim. Oczekuje tu wiele atrakcji zarówno dla plażowiczów jak i miłośników przyrody, czy wspinaczki górskiej. Starigrad-Paklenica powstało na ruinach antycznego miasta Argyruntum i stanowi centrum Riviery Paklenica. Miejsce to bogate jest nie tylko w przepiękne krajobrazy ale również kryje w sobie wiele śladów historii.

Miasto otaczają liczne malownicze plaże, zatoki niosące świeże powietrze górskie. To miejsce oferuje nie tylko możliwość morskich i słonecznych kąpieli, ale również jest prawdziwym rajem dla lubiących aktywnie spędzać swój urlop.

paklenica
paklenica

W okolicy znajduje się kościół wczesnoromański (kościół św. Piotra) i ruiny wieży Vecka, oba zbudowane już prawdopodobnie za czasów rządów tureckich.

Ze względu na piękną przyrodę i wyjątkowe widoki, miejsce to przyciąga znanych reżyserów, którzy nagrywają tu swoje filmy, np. znany western „Winetu“ „Karla Maya“.

paklenica
paklenica

Jak również Park Narodowy Krka w skład którego wchodzi siedem malowniczych wodospadów: . W północnej części parku wyrasta z wody wysepka Visovac z klasztorem Franciszkanów, a w południowej rozlewa się szeroko Prokljansko jezero.

paklenica
Zrmanja

Mówi się, że Dubrownik to najpiękniejsze miasto Chorwacji. Urzeka przede wszystkim panorama miasta z jego potężnymi murami obronnymi.Wspaniałe kościoły, kręte uliczki i muzea w dawnych pałacach – w Dubrowniku znajdziemy wiele arcydzieł architektury i sztuki.

 

Rzeka Zrmanja zauroczy każdego, kto ją zobaczy - liczne wodospady i głęboki na 200 m kanion.

W 1969 roku nad brzegiem rzeki Zrmanja kręcono sceny do niemiecko-jugosłowiańskiego filmu Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze.

dubrownik

Co warto wiedzieć?

Chorwacja to przepiękny śródziemnomorski kraj położony nad morzem Adriatyckim. Jak żaden inny kraj Europy składa się z ogromnej liczby miast i miasteczek rozłożonych wzdłuż wybrzeża, na wyspach i lądzie. Chorwacja posiada doskonały klimat dla rozwoju turystyki. Miejscowości nadmorskie stanowią najbardziej nasłonecznione miejsca w całej Europie. Dzięki temu jest to jeden z najchęt-niej odwiedzanych krajów. Kultura, otwartość mieszkańców, niespotykana przyroda, zabytki, wspaniałe plaże, czyste i ciepłe morze oraz gwarantowana pogoda przyciągają każdego roku rzesze turystów.

Wybrzeże Choracji ma bardzo różne oblicza. Wyścielone żwirem zatoki i zatoczki, miejscami plaże piaszczyste, a przede wszystkim skały, pozwalają wybrać właściwie każdą scenerię kąpieli w wodach Adriatyku. Zaś dzięki usłonecznieniu, siegającemu 2500 godzin w roku, wyspy Chorwacji należą do najbardziej słonecznych regionów wypoczynkowych w Europie.

 

Co warto zobaczyć?

Chorwacja jest krajem, w którym warto zobaczyć piękne wybrzeże, gdzie w niezwykle malowniczy sposób łączą się góry i morze. Jest to także kraj kontrastowy, gdzie można spotkać zarówno ślady nowoczesnej architektury, jak i pozostałości po niedawnej wojnie szalejącej w tym regionie. Myślę jednak, że głównym punktem wycieczek do tego kraju jest jego bogactwo naturalne w postaci pięknych widoków oraz malowniczych scenerii.

W Chorwacji mieści się wiele malowniczych miasteczek, których niewątpliwy urok zawdzięczamy charakterystycznej architekturze, dojrzewającej na tych terenach przez wieki. Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka z nich. Pozostałe polecamy odkrywać na własną rękę.
- Dubrownik Dzisiejszy Dubrownik (vel Raguza), niegdyś niezależna republika kupiecka, której potęga gospodarcza i kulturalna budziła uznanie, jest pięknym muzeum pełnym zwiedzających.
- Split Jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Chorwacji i jedynym poza Zagrzebiem ośrodkiem wielkomiejskim. Co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, by pokłonić się pozostałościom pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana.
- Pula Dla turysty Pula (wł. Pola) jest skarbnicą bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych zabytków z czasów kwadryg, gladiatorów i cesarza Wespazjana, w tym przede wszystkim amfiteatru.
-Korcula Jest jedną z większych wysp dalmatyńskich. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, miejsce narodzin Marco Polo oraz skarbnica sztuki (najcenniejszym zabytkiem jest gotycko-renesansowa katedra Sv. Marka (św. Marka),
- Zadar W chorwackich folderach turystycznych Zadar stawiany bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją
- Kotor - przepiękne miasto wpisane na światową listę Unesco; są tutaj wspaniałe widoki z twierdzy Kotorskiej na zatokę.

Na terenie Chorwacji znajduje się osiem parków narodowych. Ze wszystkich 8 parków narodowych aż 7 jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ósmy park - Jeziora Plitvickie - jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km.