Magia światła

Magia fotografii - to magia światła. Pora roku, pora dnia wpływa na klimat fotografii, dostarcza nowych wrażeń.. Bardzo ciekawe efekty możemy uzyskać, robiąc zdjęcia wcześnie rano, wieczorem, lub zupełnie w nocy. Fotografia jest zatem sztuką zabawy ze światłem, takim jego wykorzystywaniem by móc uzyskać jak najbardziej pożądany efekt.

 

na hali

Jest to czas, w którym można bezpiecznie fotografować tarczę słońca. Jego blask jest wtedy mniej intensywny, ale należy pamiętać, że nawet słabo świecące jest dużo jaśniejsze od otoczenia, co trzeba uwzględnić przy pomiarze światła.

Światło wczesnego poranka, gdy słońce osadzone nisko nad horyzontem oświetla dopiero, co przebudzony krajobraz. Na niebie tworzą się ciekawe wzory z chmur i smugi z przedzierającego się światła. Wtedy przyjmuje ono odcienie od koloru pomarańczowego do cytrynowej żółci.

na hali
kolaż

Powstają "magiczne zdjęcia", które prezentują ten sam świat, który znamy z oświetlenia dziennego, ale w nieco inny, mniej zrozumiały, "skryty w cieniu" sposób.

Fotografia o zmierzchu i w nocy prezentuje świat zupełnie inaczej. Jest to rzeczywistość w pewnym sensie umowna, przesłonięta cieniami i kolorami z oświetlających i mieszających się ze sobą źródeł światła o różnej temperaturze barw.

kaledarz
mewa

Przez warstwę chmur i mgieł przebijają się promienie słońca malując obrazy, czasem widoczne dopiero po otwarciu zdjęcia na komputerze!

Magia fotografii to również próba uchwycenia chwil, kiedy przez leśną zasłonę przebijają się smugi światła tworząc magiczny świat.

dinozaur

Mgła jest wielką szansą dla fotografa zrobienia niepowtarzalnych fotografii, zachwycających nastrojem, klimatem w miejscach czasem zwyczajnych i niezauważalnych na co dzień.

mgielki

Po wschodzie słońca jest najlepsza pora by zrobić ciekawe zdjęcie - można wtedy wykorzystać bogate, ciepłe światło słoneczne i ująć w kadrze nasycony błękit nieba i całą feerię innych barw.

park miniatur

Co warto wiedzieć

Światło, to jeden z najważniejszych czynników tworzących fotografię i wpływających na jej klimat, może być ono twarde lub miękkie, ciepłe lub chłodne lub po prostu - biorąc pod uwagę kierunek, z którego pada - górne, boczne, przednie lub tylne. Jak widać, jest tu wiele możliwości, które zastosowane w odpowiedni sposób mogą diametralnie zmienić wygląd fotografii i pozwalają osiągnąć różnorodne efekty. Nie należy również zapomnieć o naturalnych filtrach, takich jak chmury, mgły, które zmieniają jego charakter. Wywołują one zmniejszenie kontrastu i wygaszają barwy. Wpływa to w niezwykły sposób na odbiór całej sceny - obiekty znajdujące się w oddali stają się mniej widoczne i ostre, a ich kontury zmiękczają się.

 

Wśród wielu znawców fotografii krąży opinia, że zdjęcia krajobrazu powinniśmy robić bardzo wcześnie rano, lub też wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Jest to żelazna zasada, której nikt nie próbuje kwestionować. Myślę, że jest w tym sporo prawdy, gdyż w tym czasie mamy najlepsze światło - miękkie, delikatne nierzucające cieni.

szalas

Wschód słońca to idealny temat dla fotografii krajobrazowej. Piękne światło, tarcza słońca i budząca się do życia przyroda to przepis na udane zdjęcie. Elementy te sprawiają, że ujęcia tego typu są niepowtarzalne. Przy wschodzącym słońcu można poeksperymentować z sylwetami, czy z poświatami pierwszych promieni pośród roślinności. Wbrew pozorom wschód słońca jest procesem dynamicznym, nawet krótki okres przed świtem daje ciekawe efekty oświetlenia.

fotomontaz

 

Zdjęcia krajobrazowe można robić w różnych miejscach, w różnym otoczeniu, najlepiej nad wodą, w której będą mogły odbijać się promienie słońca. Miejsce do fotografowania musi posiadać odpowiednio dużo przestrzeni oraz niski horyzont, który zapewni widok słońca tuż po wschodzie, mogą to być np. morze, rozległe łąki lub jeziora.

beskidy

 

Lektura

Z książek, które zawierają mnóstwo porad, dzięki którym nauczysz się robić dobre zdjęcia - to pozycja "Sekrety Mistrza Fotografii" Scott Kelby. Oraz dosyć ciekawy przewodnik po późniejszych technikach obróbki, szczególnie uwzględniający fotografię przyrody."Krajobrazy i natura" Rob Sheppard.