Stara fotografia

Stara fotografia nieustannie nas urzeka i skłania do refleksji nad przeszłością. Cofnijmy się, zatem w czasie wykorzystując do tego programy graficzne. Będzie to próba pokazania różnych technik, gdzie nasze zdjęcia będą wyglądały na podniszczone, pożółknięte, porysowane czy też po prostu pozostawione upływowi czasu.

 

Zaczynamy od poszukania w sieci odpowiedniego tła, tekstury, na którą nałożymy nasze zdjęcie - najlepiej starego pożółkłego papieru. Jeśli zdjęcie jest zbyt kolorowe a zazwyczaj takie jest, trzeba mu usunąć trochę kolorów, zmniejszając nasycenie. Przy pomocy krzywych, poziomów zmniejszamy również kontrast, by nasze zdjęcie pozostało wyblakłe. Stare zdjęcia są też mniej ostre niż zdjęcia współczesne, co jest związane z procesem starzenia, ale również ze stosowanymi wtedy materiałami fotograficznymi, dlatego kolejnym etapem będzie dodanie szumu i rozmycia.

Charakterystyczne plamy, przebarwienia i rysy uzyskamy przy pomocy wcześniej przygotowanych tekstur i pędzli.

 

W Małej Galerii zamieszczamy ciekawsze prace...>>

portret
stara fotografia

Do symulacji pęknięć, wgnieceń, zadrapań najlepiej przygotować przezroczyste tekstury, poszukać w sieci lub wykonać samemu. Dodać pustą warstwę nad zdjęcie i użyć odpowiednich pędzli, które będą imitowały „paćki i ryski”.

Powstałe warstwy mieszamy w trybie ( ekran, jaśniej, łagodne światło )

Przygotowane tekstury układamy w warstwach i mieszamy ze sobą różnych trybach. Najczęściej używamy trybu ( pomnóż, nakładka, łagodne światło, ekran, jaśniej ) Jedne z nich pozwalają uzyskać delikatny efekt, inne bardziej wyraziście zmieniają charakter obrazu poprzez silny wpływ na jego kolorystykę i kontrast. Zachęcam do samodzielnej obserwacji i szukania własnych rozwiązań.

stara fotografia
uuu

Dworek drewniany, który można zobaczyć już tylko w skansenie stylizowany na sepię.

 

Zachęcam do tworzenia własnych pędzli, można je zrobić właściwie ze wszystkiego - z pociągnięcia wykonanego innym pędzlem, różnych kształtów, wzorków, które można wykorzystać w charakterze tekstury.

Przeróżne pędzle znajdziemy w sieci (www.brusheezy.com, www.noupe.com, www.fbrushes.com, www.free-brushes.com)

Pomocne będą również filtry zainstalowane w programach graficznych, na przykład filtr ( ziarno błony fotograficznej ) odda efekt zaszumienia.

 

rama

Przygotowane wczesniej tekstury imitują pęknięcia, wgniecenia, zadrapania . Uszkodzenia i poszarpane krawędzie to również odpowiednio dobrane tekstury z maskami..

Warstwy spełniają funkcje różnych filtrów nakładane na siebie najczęściej w trybie (kolor). Efekt sepii można uzyskać w ten własie sposób. Zdjęcia w kolorze sepii, brązowym, tytoniowym są miłe i ciepłe w odbiorze. Wiele starych fotografii kąpano w związkach siarki - dlaczego ?, barwienie sepią zwiększało ich trwałość.

 

kartka swiateczna

Co warto wiedzieć?

Cała historia fotografii zaczęła się od Leonarda da Vinci, i jego wynalazku nazwanego "camerą obscura". Od tamtego czasu minęło wiele lat i technika bardzo poszła do przodu. Ale zasada budowy aparatu pozostała niezmieniona. Nadal wnętrze aparatu chronione jest przed dostępem światła szczelną obudową, a jedyny otwór stanowi obiektyw czyli układ soczewek o skomplikowanej budowie. Zamiast białej ściany jak w zaciemnionym pokoju stosuje się specjalne światłoczułe klisze.

 

s11

W roku 1852 został skonstruowany pierwszy aparat podróżny, natomiast trzynaście lat później po raz pierwszy zastosowano papier fotograficzny. W roku 1891 możliwe stało się wykonanie pierwszego trójkolorowego zdjęcia . Jednak fotografia jako metoda "chwytania chwili" stała się powszechna dopiero po roku 1925 kiedy to seryjnie zaczęto produkować aparaty fotograficzne marki Leica. Pierwsze kolorowe odbitki zaczęto otrzymywać dopiero w roku 1943. W połowie lat pięćdziesiątych w aparatach fotograficznych wprowadzono automatyczne przysłony w obiektywach. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych do masowej produkcji weszły łatwe w obsłudze automatyczne aparaty jednoobiektywowe takich firm jak Nicon, Canon czy Minolta. Od tej pory zdjęcia mógł robić dosłownie każdy bowiem posługiwanie się takimi aparatami nie wymagało znajomości żadnych technik fotografowania.

Poniżej znaleziona w sieci stara księga, do której można wklejać różne fotografie .

rama

Na starej kartce papieru możemy przygotować gustowne zaproszenie.

rama

Portret dziewczyny naniesiony na pożółkłą, zniszoną kartkę papieru.

rama