Wybór aparatu

Przy wyborze aparatu należy uwzględnić przede wszystkim dwa czynniki: możliwości aparatu oraz cenę. Trzeba się zastanowić, co chcemy fotografować, jakimi tematami się zajmować. Wybór pozostaje pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką cyfrową. Pokażemy najciekawsze z nich w rozsądnym przedziale cenowym o bardzo dobrych parametrach

Nikon D80

Nikon D80 to przeznaczona dla zaawansowanych fotografów lustrzanka wyposażona w matrycę typu CCD wielkości 23,6 x 15,8 mm o rozdzielczości 10,2 miliona pikseli. W aparacie możemy korzystać również ze starszych obiektywów Nikkor, choć z ograniczeniem dostępności funkcji. Łatwość komponowania ostrych kadrów zapewnia 11-punktowy AF z możliwością wyboru aktywnego punktu. Kompensacja zarówno światła zastanego jak i błyskowego to pełna kontrola jakości obrazu. Model D80 pozwala wykonywać do 100 zdjęć w serii z prędkością do 3,0 klatki na sekundę. Na wstępną ocenę jakości zdjęć w terenie pozwala 2,5 calowy monitor LCD o regulowanej jasności. Wbudowana lampa błyskowa umożliwi nam wykonanie zdjęcia nawet w ciemnym pomieszczeniu. Możemy też podłączyć duże zewnętrzne lampy błyskowe Nikon SB-400, SB-600 lub SB-800, z którymi aparat jest w pełni kompatybilny, albo lampy serii DX bez dostępnego pomiaru TTLauto. Mechanizm przetwarzania obrazu o wysokiej wydajności: dokładna reprodukcja żywych, naturalnych kolorów z bogatymi przejściami tonalnymi.

Dobre obiektywy do nikona to:18-70mm f3.5-4.5G ED-IF AF-S DX Zoom Nikkor / Nikon AF D 50mm F1.8 /Nikon AF-S 16-85mm F3.5-5.6G DX ED VR / Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II Asp

Nikon D90

Nikon D90 jest lustrzanką przeznaczoną dla zaawansowanych fotografów. Wyposażony jest w matrycę typu CMOS wielkości 23,6 x 15,8 mm i rozdzielczości 12,3 miliona pikseli. Duża głębia koloru zapewnia bardzo dokładne odwzorowanie kolorów, a wysoki ekwiwalent czułości matrycy ułatwia pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Czuły 11-punktowy AF z możliwością wyboru aktywnego punktu zapewnia bardzo dobrą dynamikę ustawiania ostrości. Kompensacja zarówno światła zastanego jak i światła błyskowego pozwala w pełni panować nad jakością obrazu nawet przy wykorzystaniu automatyk aparatu. Aparat jest gotowy do fotografowania już po 0,15 s, zaś opóźnienie wyzwolenia migawki wynosi 65 ms, co zapewnia szybkość działania. Dzięki bardzo krótkim czasom otwarcia migawki i zdjęciom seryjnym z prędkością do 4,5 klatki na sekundę można fotografować nawet dynamiczne sceny. Monitor o przekątnej 3 cale i rozdzielczości VGA (920 tys. pikseli) pozwala na dokładną wstępną ocenę jakości wykonanych zdjęć, a w połączeniu z podglądem na żywo umożliwia też wykorzystanie monitora do ich komponowania. Możliwość obsługi GPS oraz wprowadzenia tekstu pozwoli na opisywanie zdjęć wykonywanych w plenerze, zwłaszcza w trakcie dłuższych wyjazdów. Nowatorska funkcja D-Movie pozwala rejestrować filmy w formacie AVI z prędkością 24 klatek na sekundę w rozdzielczościach: 1280 x 720 pikseli (HD Ready) lub 640 x 424 piksele lub 320 x 216 pikseli. Duża matryca aparatu (w porównaniu z matrycami typowych kamer amatorskich) i wysoka czułość zapewniają wyjątkową jakość obrazu.

Nikon D7000

Aparat Nikon D7000 oferuje wysokiej klasy technologie przetwarzania obrazu w zaskakująco niewielkiej obudowie. Nowy model jest wystarczająco wytrzymały i wydajny, aby można było zabrać go w każde miejsce i używać w dowolnej sytuacji, a jego zaawansowane funkcje spełnią oczekiwania wszystkich fotografów gotowych rozwijać swoje umiejętności. Jeśli fotografia jest Twoją pasją, ta lustrzanka jest dla Ciebie. Przetwornik obrazu CMOS w formacie DX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli Wysoka czułość ISO (100–6400) rozszerzona do wartości 25600 EXPEED 2: Opracowany przez firmę Nikon zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu Trwała konstrukcja z górną i tylną pokrywką ze stopu magnezowego Dwa gniazda kart SD: Zgodność z SDXC Wyjątkowo ostry system 39-punktowego autofokusa (AF) Trwała konstrukcja: górna i tylna obudowa wykonane z wytrzymałego, lecz lekkiego stopu magnezu oraz połączenia zabezpieczone przed wpływem otoczenia chronią aparat przed kurzem i wilgocią. 100-procentowe pokrycie kadru w wizjerze przy powiększeniu około 0,94x, które umożliwia precyzyjne komponowanie zdjęć. Wytrzymała migawka przetestowana podczas 150 tys. cykli roboczych. Zapewnia precyzyjne sterowanie migawką i wyjątkową niezawodność dzięki szybkości do 1/8000 s oraz synchronizacji błysku nawet przy 1/250 s. Dwa gniazda kart pamięci SD: większa elastyczność podczas fotografowania. Karty w drugim gnieździe można używać po zapełnieniu pierwszej karty. Można także zapisywać zdjęcia i filmy na oddzielnych kartach. Zgodność z kartami typu SDXC. Wyjątkowo dokładny, 39-punktowy system autofokusa z 9 czujnikami krzyżowymi pośrodku kadru. Umożliwia szybkie i precyzyjne pokrycie autofokusem w całym kadrze. Cztery tryby pól AF, w tym śledzenie 3D, zapewniają dużą ostrość nawet wtedy, gdy obiekt nie znajduje się w środku kadru albo porusza się szybko lub nieprzewidywalnie.

Canon EOS 550D

Canon EOS 550D Zastosowana w aparacie EOS 550D 18-megapikselowa matryca CMOS firmy Canon to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną drukować zdjęcia wielkości plakatu lub powiększać wybrane szczegóły bez utraty jakości, co jest istotne podczas drukowania. Ponadto sprawdza się ona doskonale w słabym oświetleniu, pozwalając uzyskać zdjęcia niemal pozbawione szumów. Procesor DIGIC 4 Procesor DIGIC 4 firmy Canon współpracuje z matrycą CMOS, oferując 14-bitowe przetwarzanie obrazu zapewniające naturalne barwy i płynną gradację odcieni. Procesor DIGIC 4 odpowiada również za zaawansowaną redukcję szumów podczas fotografowania z wysoką czułością ISO. Ponadto umożliwia przygotowanie aparatu do pracy w ciągu ułamka sekundy i niemal natychmiastowy podgląd obrazu po zrobieniu zdjęcia. Wysoka czułość ISO i fotografowanie w słabym oświetleniu Przy słabym oświetleniu aparat EOS 550D oferuje czułość ISO sięgającą wartości 6400 (rozszerzalną do wartości 12800), która pozwala fotografować tam, gdzie użycie lampy błyskowej jest niewskazane. Nagrywanie filmów Full HD Aparat EOS 550D łączy w sobie doskonałe parametry fotografowania z możliwością zapisu filmów w jakości Full HD (1080p). Właściciel aparatu EOS 550D może wykazać się pełną kreatywnością, ponieważ aparat ten wyposażono w funkcję ręcznej regulacji parametrów nagrywania, w tym możliwość wyboru liczby klatek na sekundę. System pomiarowy iFCL Nowy, 63-strefowy, dwuwarstwowy czujnik analizuje dane o ostrości, kolorze i luminancji, zapewniając dokładne i powtarzalne pomiary.

Canon EOS 50D

Canon EOS 50D – cyfrowa lustrzanka dla zaawansowanego fotoamatora. Nowa puszka ma matrycę o rozdzielczości 15,06 megapikseli (sensor CMOS o rozmiarze 22,3mm x 14,9mm), nowy procesor obrazu DIGIC IV, duży 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. pikseli. W porównaniu do poprzednika – modelu 40D – główną zaletą ma być nowa matryca. Canon EOS 50D ze swoja nową matrycą 15,06 megapiksela powinien radzić sobie znacznie lepiej od 40D z szumem przy wyższych czułościach – np. zdjęcie zrobione 50D przy ISO 3200 powinno mieć podobny poziom szumów, co to zrobione 40D przy czułości ISO 1100-1600. W dalszym ciągu jest to matryca typu CMOS w rozmiarze APS-C i oraz pozostaje taki sam współczynnik powiększenia (crop) 1,6x. Standardowy zakres czułości 50D to ISO 100-3200 plus dodatkowo podbijane wartości ISO 6400 i 12800. Sama obudowa 50D nie różni się wiele od 40D – w zasadzie wyglądają identycznie. Jedną z różnic jest dodany port HDMI (C) oraz większy ekran LCD o przekątnej 3 cali. Nowy procesor DIGIC IV jest szybszy o 30% od poprzedniej wersji oraz potrafi kilka rzeczy więcej. Jedną z możliwości jest zapisywanie plików RAW nie tylko w pełnej rozdzielczości, ale również w mniejszych sRAW1 (7,17 megapikseli) oraz sRAW2 (2,76 megapikseli). Procesor aparatu potrafi także likwidować winietowanie konkretnych typów obiektywów, których parametry trzyma w swojej pamięci wewnętrznej. Canon EOS 50D zapisuje zdjęcia na karcie CF i potrafi je robić z prędkością 6,3 klatek/s – bufor pozwala na zrobienie w serii 90 (lub 60 z wolniejszymi kartami CF) zdjęć zapisywanych w JPG, 16 zdjęć w RAW lub 10 w trybie zapisywania RAW+JPG.

Aparat K-x

Aparat K-x zaopatrzono w nowo zaprojektowaną matrycę CMOS, umożliwiającą szybkie sczytywanie danych oraz komfortową pracę przy wysokich wartościach ISO. 12.4 efektywnych megapikseli pozwala na wierne i dokładne odtworzenie szczegółów zdjęcia wraz z zachowaną głębią kolorów. K-x umożliwia komfortową pracę w zakresie czułości ISO 200 – 6400 z możliwością rozszerzenia do ISO 100 – ISO 12800 Stowarzyszenie TIPA (Technical Image Press Association), uznało lustrzankę cyfrową Pentax K-X za najlepszy debiutujący produkt w kategorii amatorska cyfrowa lustrzanka roku 2010. Pomimo dużej matrycy 23.6mm x 15.8mm, K-x pozostaje jedną z najmniejszych lustrzanek cyfrowych w swojej klasie. Małe rozmiary nie wykluczyły umieszczenia w korpusie (stalowa klatka) stabilizacji kompatybilnej ze wszystkimi obiektywami Pentax, miejsca na 4 akumulatorki AA oraz ergonomicznego rozmieszczenia przycisków funkcyjnych. K-x oferuje funkcję podglądu na żywo umożliwiającą kadrowanie zdjęć analogicznie jak w aparacie kompaktowym, za pomocą wyświetlacza LCD. Do wyboru mamy trzy różne tryby ustawiania ostrości: Kontrastowy - optymalizujący ostrość na podstawie kontrastu obiektu; Detekcja twarzy - wykrywający do 16 osób jednocześnie i na nich skupiający ostrość; Detekcja faz – ostrość ustawiana jest za pomocą czujnika aparatu (przycisk AF). Nowy Pentax K-x zaopatrzony został w zintegrowany z korpusem system stabilizacji matrycy, umożliwiając w ten sposób wykonanie nieporuszonego zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych czy za pośrednictwem obiektywu Tele. Ten innowacyjny system umożliwia współpracę z prawie wszystkimi obiektywami wyprodukowanymi przez Pentax Aparat zaopatrzono w precyzyjny 11-punktowy system ustawiania ostrości (SAFOX VIII, dziewięć punktów krzyżowych). Dzięki takiemu układowi automatyka ostrości działa pewnie i niezawodnie. W zależności od potrzeb użytkownik ma również możliwość wyboru jednego z pól AF.

Alpha A700

Alpha A700 firmy Sony posiada matrycę typu CMOS wielkości 23,5 x 15,6 mm o rozdzielczości 12,24 miliona pikseli. Jest to lustrzanka przeznaczona dla zaawansowanych fotografów. Stabilizacja obrazu i dostępny wysoki ekwiwalent czułości matrycy pozwolą wykonać ostre, nieporuszone zdjęcie nawet przy słabym oświetleniu. Dodatkowo uszczelnienie korpusu oraz wbudowany system usuwania kurzu z matrycy zapewnią dobrą jakość zdjęć. W aparacie oprócz obiektywów Sony można korzystać ze starszych obiektywów z mocowaniem Minolta AF i Konica-Minolta AF, choć z ograniczeniem dostępności funkcji. Ponieważ stabilizator obrazu umieszczony jest w korpusie to kompensacja drgań aparatu dostępna jest ze wszystkimi, nawet starszymi obiektywami. 11 punktowy system autofokus z możliwością wyboru aktywnego punktu ułatwi komponowanie ostrych kadrów. Aparatem można wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością do 5 klatek na sekundę do zapełnienia karty pamięci, co pozwoli na uchwycenie dynamicznych scen. Wstępnej oceny jakości zdjęć i selekcji można dokonać na 3 calowym monitorze o rozdzielczości 921 600 pikseli. Można również korzystać z jednoczesnego zapisu zdjęcia w JPEG-u i RAW-ie, co pozwoli poprawić niedoskonałości (jeżeli jakieś pojawiły się w trakcie fotografowania) bez straty jakości obrazu. Wbudowane złącze HDMI zapewni możliwość zademonstrowania zdjęć na telewizorze o wysokiej rozdzielczości, projektorze multimedialnym czy zestawie kina domowego. Sony Alpha A700 posiada wbudowaną lampę błyskową, która umożliwi wykonanie zdjęcia nawet w ciemnym pomieszczeniu. Można też podłączyć duże zewnętrzne lampy błyskowe Sony serii HVL-F lub studyjne lampy błyskowe o niskim napięciu wyzwalania błysku.

Olympus E-520

Przeznaczona dla amatorów lustrzanka Olympus E-520 posiada matrycę typu Live MOS wielkości 17,3 x 13,0 mm i rozdzielczości 10,0 miliona pikseli. Wbudowany system usuwania kurzu z matrycy oraz 20 programów tematycznych to bardzo dobre zdjęcia w różnych sytuacjach. Dzięki powiększeniu obrazu 7x lub 10x, w trybie ręcznym można bardzo precyzyjnie ustawić ostrość, co jest szczególnie istotne przy makrofotografii. Umożliwia to 2,7 calowy monitor LCD z regulacją jasności w połączeniu z funkcją podglądu obrazu na żywo. Jednoczesny zapis obrazu w JPEG-u i w RAW-ie to możliwość poprawienia błędów (gdyby jakieś wystąpiły) bez straty jakości. W Olympusie E-520 możemy wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością do 3,5 klatki na sekundę do 8 ujęć RAW lub do pojemności karty w JPEG-u. Wbudowana lampa błyskowa umożliwia wykonanie zdjęcia nawet w ciemnym pomieszczeniu. Olympus E-520 umożliwia również pracę z zewnętrznymi lampami błyskowymi Olympus serii FL. Dwa gniazda kart znajdujące się w Olympusie E-520 to możliwość korzystania zarówno z kart Compact Flash, jak i xD-Picture Cards. Użytkownikom przesiadającym się z kompaktowych aparatów fotograficznych Olympus pozwala na dalsze użytkowanie posiadanych już kart pamięci. Ponadto w czasie wyjazdu możemy mieć obie karty w aparacie, dzięki czemu nie trzeba pilnować kart pozostających luzem w torbie, a do dyspozycji jest bardzo dużo miejsca na zdjęcia. Olympus E-520 jest mały i lekki (nawet w zestawie z dwoma obiektywami), dzięki czemu z łatwością możemy zabrać go ze sobą w plener czy w dłuższą podróż. W zestawie są dwa obiektywy. Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3,5-5,6, który charakteryzuje się dobrymi parametrami optycznymi. Obiektyw umożliwia fotografowanie z odległości od 25 centymetrów. Teleobiektyw zmiennoogniskowy ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm f/4,0-5,6, który również charakteryzuje się dobrymi parametrami optycznymi i umożliwia fotografowanie z odległości od 90 centymetrów. Oba obiektywy mają tę samą średnicę mocowania filtrów. Uniwersalne mocowanie bagnetowe systemu 4/3 pozwala na zamienne stosowanie obiektywów różnych producentów stosujących ten system.

SONY ALFA 33

Sony Model: A33 Liczba efektywnych pikseli: 14,2 mln Rozdzielczość matrycy: 14,6 mln Rodzaj matrycy: CMOS Wielkość matrycy: APS-C (ok. 22,5x15,1 mm) Rozdzielczości zdjęć: L: 4592 x 3056 (14M); M: 3344 x 2224 (7,4M); S: 2288 x 1520 (3,5M) Rozdzielczości filmów: AVCHD: 1920 x 1080i (16:9) MP4: 1440 x 1080 (16:9) / 640 x 480 (4:3) Maks. czas nagrywania: 29 min Procesor obrazu: BIONZ Format zapisu: JPEG (fine, standard), RAW, RAW + JPEG Zakres ISO: 100-12 800 (do ISO 25 600 w trybie redukcji szumów z wykorzystaniem wielu klatek) Czasy otwarcia migawki: 1/4000-30 s; B Mocowanie obiektywu: Sony A; MInolta AF, Konica/Minolta AF Zoom cyfrowy: Stabilizacja obrazu: Matrycy Ustawianie ostrości: System detekcji fazowej TTL; Czujnik 15 pól (3 pola krzyżowe); Tryby AF: Ciągły, Pojedynczy, Automatyczny, Ręczny Pomiar światła: Wielosegmentowy, centralnie ważony, punktowy Balans bieli: Automatyczny / 6 ustawień / temperatura barwowa / filtr koloru / użytkownika Kompensacja ekspozycji: +/-2,0 EV, co 1/3 EV Programy: Automatyka ekspozycji (automatyczny, automatyczny bez błysku, P), preselekcja przysłony, preselekcja czasu otwarcia migawki, ręczny, tryby tematyczne (Portret, krajobraz, makrofotografia, sport, zachód słońca, widok nocny/portret nocą, zdjęcia z ręki o zmierzchu) Zdjęcia seryjne: do 7 kl./s Lampa błyskowa: Liczba przewodnia 12 metrów przy ISO 100, kąt błysku odpowiadający polu widzenia obiektywu 18 mm Gorąca stopka: Tak Wyjście statywowe: Tak Samowyzwalacz: 2 i 10 s Karta pamięci: Memory Stick PRO Duo; (w tym Memory Stick PRO-HG Duo) oraz SD (w tym SDHC i SDXC) Ekran: Xtra Fine LCD TruBlack o przekątnej 3 cali (7,5 cm), typu TFT, rozdzielczość 921 tys. punktów; mechanizm uchylno-obrotowy Wyświetlacz: Nie Wizjer optyczny: Nie Wizjer elektroniczny: Tru-Finder; (Xtra Fine) (efektywna rozdzielczość 1,15 mln punktów), pokrycie 100% kadru Tryby wyświetlania poziomicy cyfrowej, informacji o ujęciu i siatki linii Komunikacja i złącza: Minizłącze HDMI (typ C); USb 2.0 Hi-Speed Zasilanie: Akumulator NP-FW50 Akcesoria w standardzie: Masa: ok. 492 g (z akumulatorem i kartą pamięci Memory Stick) Wymiary: 124,4 x 92 x 84,7 mm Dodatkowe informacje: Zdjęcia panoramiczne (2D i 3D), System ochrony przed kurzem - powłoka na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu.