Co warto przeczytać?

Co warto przeczytać? Na rynku jest wiele książek o fotografii, gdzie lekcji udzielą nam zawodowi fotograficy. Oto lista książek, które warto przeczytać

Ramy cyfrowe

Książka "Photoshop. Restauracja i retusz. Wydanie III" przedstawia techniki retuszerskie, które pomogą Ci uratować nawet najbardziej zniszczone fotografie. Wykonując kolejne przykłady, poznasz narzędzia i metody wykorzystywane przez fotografów, projektantów, pracownie retuszerskie i artystów-retuszerów do odnawiania cennych, zabytkowych zdjęć, retuszowania portretów i wzbogacania fotografii artystycznych. Nauczysz się poprawiać kolorystykę, ostrość i ekspozycję zdjęć, usuwać pęknięcia, rysy i rozdarcia oraz wykorzystywać filtry i efekty do nadawania nowego wyglądu fotografiom.
- Interfejs użytkownika Photoshopa
- Korekcja tonalna i barwna
- Poprawianie błędnej ekspozycji
- Usuwanie plam z fotografii
- Odtwarzanie uszkodzonych fragmentów
- onwersja zdjęć kolorowych na czarno-białe i w sepii
- Retusz portretów

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć

Książka "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby´ego" zawiera mnóstwo porad, dzięki którym nauczysz się robić zdjęcia najwyższej jakości. Dowiesz się, jak zapewnić najważniejszą cechę fotografii, czyli ostrość, oraz jak poprawnie fotografować rozmaite przedmioty, sytuacje i ludzi. Poznasz tajniki unikania problemów, wykorzystywania możliwości fotografii cyfrowej oraz drukowania wysokiej klasy odbitek. Będziesz mógł także skorzystać z gotowych przepisów na profesjonalne zdjęcia w "życiowych" sytuacjach.
- Robienie ostrych zdjęć
- Fotografie kwiatów i krajobrazów
- Zdjęcia na weselach i imprezach sportowych
- Fotografowanie ludzi
- Aparat w podróży
- Zapobieganie problemom
- Drukowanie zdjęć
- Wykorzystanie możliwości fotografii cyfrowej
- Gotowe przepisy na udane zdjęcia

Photoshop maskowanie i komponowanie

W książce "Photoshop. Maskowanie i komponowanie" znajdziesz omówienia technik zaznaczania, maskowania i łączenia obrazów wykorzystywanych przez profesjonalnych projektantów. Przeczytasz o zastosowaniu różnych narzędzi zaznaczania i nauczysz się tworzyć zaznaczenia w oparciu o ścieżki stworzone narzędziem Pióro. Dowiesz się, jakie rodzaje masek oferuje Photoshop i do czego można je zastosować. Wykorzystasz warstwy do stworzenia niepowtarzalnych kompozycji graficznych i przekonasz się, że możliwe jest również zaznaczanie takich obiektów takich, jak włosy i elementy przezroczyste.
- Podstawowe techniki zaznaczania
- Tworzenie ścieżek za pomocą narzędzia Pióro
- Stosowanie masek
- Wykorzystywanie kanału alfa
- Warstwy i tryby mieszania Maskowanie warstw
- Zaznaczanie włosów i obiektów o nieregularnych konturach
- Tworzenie kompozycji graficznych

Fotografia cyfrowa. Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2

Fotografia cyfrowa. Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2 Dzięki książce "Profesjonalna fotografia cyfrowa. Warsztaty. Tworzenie i druk obrazów światowej klasy" również Ty staniesz się autorem zdjęć, które będą podziwiane. Czytając ją, nauczysz się wykorzystywać wszystkie możliwości swojego aparatu fotograficznego i wykonywać zdjęcia w różnych warunkach. Dowiesz się, jak wybrać odpowiedni dla Twoich celów format zapisu zdjęć, jak odpowiednio korzystać z lampy błyskowej i stosować efekty specjalne. Poznasz zaawansowane techniki wykorzystywane w cyfrowej ciemni fotograficznej oraz podczas drukowania zdjęć i ich wywoływania.
- Kalibracja kolorów w aparacie i na monitorze
- Formaty zapisu zdjęći przebieg procesu obróbki zdjęć w cyfrowej ciemni
- Korzystanie z lampy błyskowej i innego sprzętu oświetleniowego
- Portrety, makrofotografia, fotografowanie w podróży
- Rejestracja obrazów w podczerwieni
- Korekcja kolorów, konwersja zdjęć kolorowych do czarno-białych
- Techniki tworzenia fotomontaży i kolaży Drukowanie zdjęć

Fotografia cyfrowa-Biblia

Książka "Fotografia cyfrowa" zawiera mnóstwo takich właśnie informacji. Znajdziesz w niej wiadomości dotyczące wyboru aparatu cyfrowego i szczegółowe opisy wszystkich funkcji, jakie można w nim znaleźć. Przeczytasz również o dodatkowym osprzęcie, który może okazać się przydatny przy fotografowaniu. Dowiesz się, jak fotografować różne tematy, komponować ujęcie i radzić sobie z różnymi warunkami oświetleniowymi. Nauczysz się korzystać z możliwości, jakie oferuje "cyfrowa ciemnia fotograficzna". Jeśli wykonywanie zdjęć aparatem cyfrowym jest jednym z elementów Twojej pracy, znajdziesz tu również cenne wskazówki.
- Wybór aparatu cyfrowego Korzystanie z wszystkich funkcji aparatu
- Statywy, lampy błyskowe, torby i inne przydatne akcesoria
- Zasady kompozycji ujęcia i obiektywy, przysłona i migawka
- Fotografowanie w kiepskich warunkach pogodowych
- Portrety, fotografia sportowa, zdjęcia przyrody i krajobrazów
- Organizacja cyfrowej ciemni, korekcje i modyfikacje zdjęć
- Archiwizacja i katalogowanie obrazów
- Fotografia cyfrowa dla przedstawicieli różnych

Fotografia cyfrowa. Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2

Książka "Fotografia cyfrowa. Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2" to przewodnik po technikach obróbki zdjęć cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii przyrody. Nie znajdziesz tu metod "poprawiania natury". Nauczysz się wydobywać ze zdjęć wszystkie szczegóły, poszerzać ich zakres tonalny i korygować kolorystykę. Dowiesz się, jak usuwać zmiany wynikające z błędnie dobranych parametrów ekspozycji oraz jak retuszować fotografie. Poznasz zalety trybu RAW i sposoby obrabiania plików w tym formacie. Przeczytasz też o konwersji zdjęć kolorowych na czarno-białe w taki sposób, aby przypominały legendarne już fotografie Ansela Adamsa.
- Swobodna transformacja obiektów
- Dobór parametrów ekspozycji
- Kadrowanie i prostowanie fotografii
- Praca z modułem Camera Raw
- Korzystanie z warstw
- Korekcja półcieni i koloru
- Poprawianie jakości drukowanych odbitek
- Drukowanie fotografii

Photoshop. Księga kanałów obrazu

"Photoshop. Księga kanałów obrazu" to kolejny, rewelacyjny podręcznik autorstwa Scotta Kelby'ego, twórcy wielu bestsellerów poświęconych Photoshopowi. Po przeczytaniu poznasz tajniki wykorzystywania kanałów obrazu i przekonasz się, że osiągnięcie zapierających dech w piersiach efektów leży także w Twoim zasięgu. Dowiesz się, jak tworzyć skomplikowane zaznaczenia i maski, zmieniać fotografie kolorowe w czarno-białe, wyostrzać obrazy i korygować ich kolorystykę. Nie znajdziesz tu technicznego żargonu i enigmatycznych opisów -- każde z zagadnień przedstawione jest na przykładzie i opisane z typowym dla Scotta Kelby'ego poczuciem humoru.
- Tworzenie zaznaczeń i masek w oparciu o kanały
- Mieszanie kanałów
- Kanały kolorów dodatkowych
- Zmiana jasności i nasycenia kolorów
- Wyostrzanie w przestrzeni Lab
- Usuwanie szumu z fotografii
- Optymalizacja obrazów
- Efekty specjalne

Mistrzowska Edycja Zdjeć. Adobe Photoshop CS3 dla Fotografów.

Czytając książkę Mistrzowska edycja zdjęć. Adobe Photoshop CS3 PL dla fotografów, poznasz legendarne już narzędzie, będące niemal synonimem pojęcia cyfrowa ciemnia. Znajdziesz w niej szczegółowe omówienie możliwości Photoshopa CS3 w zakresie obróbki cyfrowych fotografii. Dowiesz się, jak korzystać z modułu Camera RAW i obrabiać za jego pomocą cyfrowe negatywy, nauczysz się tworzyć pliki HDR i panoramy oraz efektywnie zarządzać swoją biblioteką fotografii. Poznasz zasady profesjonalnej korekcji tonalnej i barwnej, kadrowania i zmiany wielkości fotografii. Opanujesz zasady pracy z warstwami i kanałami, skorzystasz z niesamowitych filtrów Photoshopa oraz zasymulujesz techniki, jakie dotychczas były możliwe do uzyskania tylko w tradycyjnej ciemni fotograficznej. Znajdziesz tu także omówienie technik przygotowywania zdjęć do druku, publikacji w sieci oraz przesyłania pocztą elektroniczną.